Schapen houden in Gorssel het openbare groen kort. Archieffoto: gemeente Lochem

Schapen houden in Gorssel het openbare groen kort. Archieffoto: gemeente Lochem

Schapen gaan strijd aan tegen Japanse duizendknoop in de Ravensweerd

Natuur

GORSSEL - De Japanse duizendknoop, een invasieve plantensoort dat inheemse soorten verdringt, groeit al jaren langs de berm van de Ravensweerdsweg. Het blijkt een lastige plek om de plant weg te halen, concluderen de Gorsselse Duizendknoopbrigade, gemeente Lochem en Circulus. Het inzetten van schapen is de nieuwste stap in de bestrijding van de plant: sinds maandag 10 augustus grazen tien schapen van Schapenboerderij De Luchte op het Natura 2000-gebied. 

Al enige tijd is de Gorsselse Duizendknoopbrigade in overleg met de gemeente, Circulus en met de eigenaar van het aanpalende weiland over een aanpak om de Japanse duizendknoop in de Ravensweerd weg te krijgen. De aanpak die de brigade op andere plekken succesvol gebruikt, het uitspitten van de plant met wortel en al, is hier niet mogelijk. De meningen verschillen of afdekken op deze locatie mogelijk is. In goed overleg is daarom met de gemeente en de eigenaar besloten om schapen in te zetten. 

Doel van deze begrazing is het uitputten van de plant. Hoe dit werkt? “In de bladgroenkorrels van bladeren vindt fotosynthese plaats. Fotosynthese is het proces waarbij planten zonlicht, water en koolstofdioxide gebruiken om hun eigen voedsel (glucose) te maken. Als schapen steeds weer de jonge bladeren opeten, waardoor de plant geen energie meer kan maken, raakt de plant uitgeput en sterven de wortels af”, stelt de Duizendknoopbrigade. Door begrazing in het groeiseizoen zal de plant in ieder geval niet meer uitdijen, is de verwachting, en zal de begroeiing afnemen. “Om de plant hier echt weg te krijgen is waarschijnlijk 5-6 jaar van begrazing nodig.” 

De Gorsselse Duizendknoopbrigade en de gemeente volgen de ontwikkelingen nauwlettend. In het najaar wordt besloten of in 2027 doorgegaan wordt met begrazen of dat er gekozen wordt voor een andere methode om de plant in het natuurgebied te bestrijden. “De ambitie van gemeente en brigade is om de plant hier echt weg te krijgen, maar de natuur laat zich niet altijd dwingen.”

Snelle teruggroei
In juni is de Gorsselse duizendknoopbrigade begonnen met het verwijderen van alle plantstengels van de Japanse duizendknoop op de locatie. Drie zaterdagochtenden waren daarvoor nodig. “Terwijl door de brigade het ene deel werd leeggehaald, groeide de plant op de al bewerkte delen weer snel. Meer dan 30 centimeter hoogte in twee weken. Hier is met de brigade niet tegenaan te werken. Het was dus zaak om er snel schapen op te krijgen. Met dank aan de gemeente en Circulus gaan vanaf maandag 10 augustus tien schapen van Schapenboerderij De Luchte het werk van de brigade overnemen.”

De schapen gaan de locatie in blokken begrazen. Dat wil zeggen dat ze steeds een deel van de locatie aflopen. Hierdoor blijft er voldoende voedsel voor de schapen en hoeven ze niet steeds weer getransporteerd te worden. Er wordt gestart met een intensieve begrazing met tien schapen. Naarmate er minder planten opkomen, zal het aantal grazers minder worden. “De eigenaar komt elke dag kijken hoe het gaat met de schapen gaat en of ze hun werk goed doen. Ook om ze water te brengen. Bij warme dagen zal dit twee keer per dag zijn.” Een zeildoek moet zorgen voor een schaduwplek.

Omdat schapen de neiging hebben uit te breken, staat op de afrastering van het natuurgebied het telefoonnummer van de schapeneigenaar: 06-17377774. Voor meer informatie over de inzet van schapen in de Ravensweerd kan contact worden opgenomen met Circulus via 0900-9552.

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant