
Diverse interviews staan al op de website, waaronder die van Bernard Johan Schieven uit Toldijk. Foto: PR
Barchemse vrijwilliger legt verhalen uit de Tweede Wereldoorlog vast
AlgemeenBARCHEM – Manon Oplaat is een van de ruim twintig vrijwilligers van de landelijke Stichting Behoud Oorlogsherinneringen. De Barchemse, die tevens deel uitmaakt van het 4-5 mei Comité Barchem, houdt zich namens de stichting al enkele jaren bezig met het afnemen van interviews in de Achterhoek om oorlogsherinneringen voor de toekomst vast te leggen en te behouden.
Door Jan Hendriksen
Van jongs af aan is Manon Oplaat gefascineerd door verhalen over de Tweede Wereldoorlog. “Ik heb talloze boeken gelezen en musea bezocht. Hiermee heb ik ook bij mijn kinderen de interesse voor de oorlogsgeschiedenis gewekt. Het is belangrijk dat, ondanks dat het inmiddels tachtig jaar geleden is dat we bevrijd werden, de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog blijft voortleven. Ik ben telkens weer verbaasd over de gruwelijkheden, maar ook over de heldendaden. Deze verhalen mogen niet verloren gaan, en daar wil ik graag aan bijdragen,” aldus Manon Oplaat.
De Stichting Behoud Oorlogsherinneringen heeft als doel persoonlijke verhalen uit de Tweede Wereldoorlog vast te leggen en te bewaren voor volgende generaties. “Deze verhalen publiceren we op onze website www.oorlogsherinneringen.nl en onze Facebookpagina. Want herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog leven nog volop onder de bevolking. Alle verhalen verdienen het om bewaard te blijven. Helaas dringt de tijd,” licht de Barchemse toe.
Ook het verzamelen van voorwerpen uit de Tweede Wereldoorlog, zodat deze in een museum tentoongesteld kunnen worden, behoort tot een van de kerntaken van de stichting. “Op 15 maart opent de stichting een museum in een voormalige watertoren in Harderwijk. Hoe klein ook, elk voorwerp uit de oorlog heeft waarde en hoort niet in de prullenbak,” aldus Oplaat, die als enige vrijwilliger uit de gemeenten Lochem, Berkelland en Bronckhorst actief is voor de stichting.
Ik ben telkens
weer verbaasd
over de
gruwelijkheden,
maar ook de
heldendaden
Persoonlijke verhalen
Manon Oplaat heeft inmiddels meerdere interviews op de website van de stichting geplaatst, zoals dat van Bernard Johan Schieven uit Toldijk. “Schieven had persoonlijk zelf niet veel herinneringen aan de oorlog. Hij was in de oorlog geboren. Maar de meeste verhalen die hij vertelde hebben zijn ouders hem na de oorlog verteld. Toch kon hij zich, ondanks zijn toen nog jonge leeftijd, ook een aantal dingen wel heel goed herinneren. En deze wilde hij graag delen, zoals het verhaal over het opgraven van de bommen die tijdens de oorlog niet af waren gegaan.” Ook het verhaal van Gera van den Bremen – Geluk (1931) is op de website te lezen. Onder de titel ‘Op zoek naar eten’ beschrijft zij hoe ze tijdens de hongerwinter met haar vader en broer vanuit het westen naar de Achterhoek kwam.
Oproep voor verhalen
Met het oog op de tachtigjarige bevrijding dit voorjaar is Manon Oplaat op zoek naar meer verhalen uit de Tweede Wereldoorlog. “We doen een dringend beroep: neem contact met ons op als u een verhaal wilt vertellen en delen. Dit kan via mail of telefonisch via Arjan Denneman op 06 51729011.”
06 - 517 290 11
“Aangezien wij een stichting zijn zonder winstoogmerk, steunen wij volledig op vrijwillige bijdragen van mensen die ons een warm hart toedragen. In sommige gevallen komen wij in aanmerking voor subsidies, die ons helpen operationeel te blijven. Aangezien wij nu in een fase beland zijn waar we ons museum gaan inrichten en optuigen, hebben we besloten een ‘Vrienden van’ programma te maken. Dit is voor mensen die ons op een structurele jaarlijkse basis willen steunen én daar dan wat voor terug krijgen”, zo verklaart voorzitter Arjan Denneman. Vriend worden? Inschrijven kan via oorlogsherinneringen.nl/vrienden-van-stibo. Voor een eenmalige gift kan men een bedrag overmaken naar NL56RABO0334469112 t.n.v. Stichting Behoud Oorlogsherinneringen. Ook kan men een donatie doen via www.geef.nl.








